All works

soundCOLLECTIVE


collective trauma & identity
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Volume I
Hilda Daniel (Singapore) ECHOLULLIA, 2015, 3:00 min
Elizabeth Wood (Canada) – Lamentation 2015, : 5 min. 40 sec.
Jing Yyu (South Korea) – Daytime: Rebirth of the City, 2015, 7:23
Cezary Ostrowski (Poland) – I Don’t Deny, 2014, 1:32
Kristopher Reeder (UK) – 28 Trombones, 2015, 6:54
Pit Molling (Germany) – Sawtooth, 2015, 5′ 51”
Martin Klusák (Czech Republic) Princess in the Iron Mask
, 2014
, 15′ 26”

Yaniv Kuris (Israel) – Cataclysm II/קטאקליזם II
, 2014, 4:59
Music For Installations/Pieter Gyselinck – Synesthesia 2–Identity Crisis, 2013, 5:33
Marcus Beuter (Germany) – forgotten, 2015, 9:59

Volume II
Panayiotis Kokoras (Greece) – , Paths of Fear, 2011, 10 minutes
Nigel Tan (Singapore) – The Train of Thought, 2013, 3:56
ERIZONTE (Spain)- “The Sleep of Reason Produces Monsters”, 2015, 06:33
Lucas Norer (Austria) – The Lisbon Rote Project, 2013, 15:39
Christine Renaudat (France) – Bloody Spring, 2013, 9’52
Edmar Soria (Mexico) – Morphic Babylonia, 2015, 7’ 05”
Wonderfeel (Australia) & Antonio Testa (Italy) – Goldness, 2015, 8:58
Mr.Arnont (Thailand) – Nongyao –SkyDrink, 2014, 20
Ayse Kucuk (Turkey) – Cannibalism, 2013, 7:12
François Dumeaux (France) – Ikarusu, 2011, 10′

Volume III
Yuko Katori (Japan) – Les oiseaux de Lémurie, 2014, 13:15
Luigi Console (Italy) – Resettlement, 2014, 4:53
Pierre-Luc Senécal (France) – Schrei, 2014, 9:40
Mark Richard Vernon (UK)- The Disappearing Sea, 2014, 10:00
Dario Lazzaretto (Italy) Loopers”, 2015, 06’12”
Caroline de Lannoy (Belgium) – ‘Dark Crimson’, 2015, 04.54
Stasis73 (UK) – Threshold, 2015, 5:41
Theme Bannenberg & Nok Snel (NL) – SLOPES TO DWELL ON, 2015, 09:53
Adrian Zalewski (zheimeer) (Poland) – I will, 2015, 6 min 41 sec

soundMIGRATION

list of selected artists
from Taiwan, USA, Georgia, Sweden, Switzerland, Indonesia, Bolivia, Italy, UK, Norway, Brazil, Israel, Nigeria, France, Pakistan, Canada, Germany, Spain

Guest curator
Rainer Krause – soundMIGRATION Chile 2018

01. Ephemeral collective of sound art – Vagrancy [excerpt], 2015, 8’53’’
02. Felipe Otondo – Wetland soundscape, 2016, 5’01”
03. Raúl Díaz Ojeda& Fernando Godoy – W [excerpt], 2015, 13’42’’
04. Claudio Fernandez Sini – Traccia, 2017, 15’01’’
05. Alejandro Albornoz – Listening Animals, 2016, 8’00”
06. Monica Bate – The Life of Crystals, 2016, 1’39’’
07. Pablo Schalscha – Electromechanical Sirens + The Bullet, 2016, 1’33’’
08. Federico Schumacher Ratti – Danza de la Protesta [Dance of Protest], 2011, 5’41’’
09. Felipe Cussen – We are not one world, 2017, 2’50’’
10. Gregorio Fontén – El lugar que habito [The place I live in], 2017, 10’05’’
11. RadioRuido.2 – n [excerpt], 2015, 7’57’’
12. Mario Z – think a song (créditos bonuz track), 2016, 4’33’’
13. Barbara González Barrera – Abstract from metronome 40, 2016, 2’43’’
14. Christian Delon – Residencia Melosilla [excerpt], 2016, 7’38’’
15. Renzo Filinich – We do not have a body, but we are a Body, 2015, 11’08’’
16. Rainer Krause – Captcha piece [excerpt track 4], 2015, , 4’40’’

soundMIGRATION
selection by Wilfried Agricola de Cologne

Jonathan Sherman aka JFS (USA/Taiwan) – Household Waste Remix, 2017, 9:17
Amelia Marzec (USA) – Future Syndrome, 2017, 4:17
Caitlin Foley & Misha Rabinovich (USA) – Kohotume, 2016, 5:55
Four Lines (Georgia) – Story of the Night, 2017, 3:30
Wilson Butterworth (USA) – Golden Gate 
year of creation: 2015 
, 5:31
Meri Nikula (Sweden) – Fatima’s Tears, 2016, 3:30
Marc Lee (Switzerland) – SECURITY FIRST, 2015, 4:28
Le Tuang Hung (Vietnam) – Valley of Songs, 2017, 9:21
Bambang Dwiatmoko (Indonesia) – Ladrang Synthetic , 2012, 4:12
Daniel Bargach Mitre (Bolivia) – before and after valparaiso (mapuche), 2017, 07.32
Lorenzo Fiduccia (Italy) – 11 Variations on Bach’s portrait, 2016, 3:17
George Cloke (UK) – Year In Review (10 Minute Version), 2017, 10:00
Ximena Alacron (Norway) – Suelo Fértil Audio Essay, 2016, 20’43”
Scott Sherk (USA) – Snow Geese Take-off, 2017, 3:06
Siou Ming Wu (Taiwan) – Lingering Sound, 2016, 01:28
Paolo Pastorino (Italy) – Matérica, 2017, 4:33
Stephen Bradley/John Sturgeon (USA) – In The Neighborhood, 2017, 3’47”
Sonia Guggisberg (Brazil) – Migrant Dream, 2017, 10:00
Harai Izenberg (Israel) – Spalax, 2017, 8:04 minutes
Jere Ikongio (Nigeria) – Eko Blues, 2015 – 2017, 05:41
Sarah Ouazzani (France) – Chat-huant, 2017, 7 :30
Nicole L’Huillier (USA) – Nothing (but the textures of my body), 2017, 4:29
Kanwal Tariq (Pakistan) – Untitled III, 2017, 1:13
Simon Hutchinson (USA) – Planned Obsolence, 2015, 6:37
Adam Stanovic (UK) – Foundry Flux, 2016, 10:00
Brad Carlile & Angelica Clendering (USA)
Ben Skea (UK) – No Heads, No Centre, 2017, 04:14
Paola Santillan (Canada) – 6 etudes électroniques , 2016, 6:28
Ryan Hoover (USA) – Sounds of India I: Fatehpursikri Fort, 2009, 3:18
Bernhard Wöstheinrich (Germany) – Unpossessed, 2017, 08:07
Tomas Laurenzo (Hongkong) – “Simple Background Noise: Movement and Stillness”, 2016, 3:18.952
Tim Howle & Paul Dibley (UK) – The Phantom Ride, 2016, 9’12”
Wayne Clements (UK) – Chromo1x50gunfire, 2017, 10:00
Timo Kahlen (Germany) – Footprint, 2014, 1:01
JAime Yakaman (Spain) – Identidades sonoro-espaciales 1, 2 y 3, 2013-2015, 8:07
Marco Stefanelli (Italy) – Ave Europa, 2016, 09:59
Marcellina Wellmer (Germany) – 52.2297° N, 21.0122° E // 52.5200° N, 13.4050°, 2017, 5:03
Edward Morin (USA) – : Sonic Variations on the Goldberg Variations – Variation I, 2017, 02:51
Laura Netz (UK) – Medial Ages, 2017, 20:00
Tom Bogaert (Switzerland) – It’s Grim Up North, 2017, 02:33
Scott Hall (USA) – Sad, Tragic, Eventually (London Drone), 2013, 3:36
Aaron Oldenburg (USA) – Alone in the Sun, 2016, 00:01:30
Lucinda Luvaas (USA) – The agry Forest, 2016, 4: 37